ROLLS-ROYCE PEARL®700, EASA SERTİFİKASINI ALDI

ROLLS-ROYCE PEARL® 700, EASA SERTİFİKASINI ALDI

Gulfstream Aerospace’in G700TM ve G800TM iş jetleri için özel olarak geliştirilen Rolls-Royce Pearl® 700 motoru, Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı (EASA) sertifikasını aldı. Almanya’nın Dahlewitz kentinde bulunan Rolls-Royce İş Havacılığı Motorları Mükemmeliyet Merkezi’nde geliştirilen motor, Gulfstream’in en yeni iki ürününe güç vermek üzere özel olarak tasarlandı. Pearl® 700 ayrıca uçakların ultra uzun menzilli görevlerde neredeyse ses hızında uçmalarına da olanak sağlıyor.

Kapsamlı test programı sırasında motor, hem geleneksel hem de yüzde 100 Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı (SAF) ile çalıştırıldı. Deniz seviyesi ve irtifa koşullarında çalıştırılan motor, her iki yakıtla da üstün bir performans sergiledi. Kuş çarpması, buzlanma, dolu ve su alma gibi etkenlere karşı dayanıklılığını kanıtlayan motor ayrıca, fan kanadı ayrılma testinden de başarıyla geçti.

Testler, Almanya’nın Dahlewitz, İngiltere’nin Bristol, Kanada’nın Manitoba ve Montreal kentleri de dâhil olmak üzere Rolls-Royce’un Avrupa ve Kuzey Amerika’daki çeşitli lokasyonlarında gerçekleştirildi. Aynı testler ayrıca, ABD’nin Mississippi eyaletindeki NASA John C Stennis Uzay Merkezi’nde bulunan Rolls-Royce açık hava jet motoru test tesisinde ve ABD’nin Tennessee eyaletindeki Tullahoma kentinde bulunan AEDC’deki (Arnold Mühendislik Geliştirme Merkezi) irtifa test ortamında da gerçekleştirildi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Rolls-Royce İş Havacılığı Direktörü Dr. Dirk Geisinger şunları söyledi: “Pearl® 700 motorumuz için EASA yetkisini almamız, uçak motorlarını tasarlama, test etme, üretme ve sertifikasyonu konularında Rolls-Royce’un eşsiz kabiliyetlerini bir kez daha göstererek bizleri gururlandırdı. Bu yetki aynı zamanda, küresel ekibimizin Gulfstream ve G700 ile G800 motorlarının hizmete giriş desteğindeki kararlılıklarını da yansıtıyor. Bu sertifikayı almak için EASA ve Gulfstream ile yakın bir iş birliği içinde çalıştık. Her iki kuruluşa da destekleri için teşekkür ediyorum.”

Gulfstream Başkanı Mark Burns ise şunları söyledi: “G700 ve G800 iş jetleri, Rolls-Royce Pearl® 700 motorları ve iki uçakta da bulunan gelişmiş Gulfstream kanat ve kanat ucu tasarımı (winglet) sayesinde etkileyici performans yeteneklerini sergileyebilecek. Bu önemli gelişmeler sayesinde Gulfstream müşterileri, G700 ve G800’ün dünya çapında gerçekleştireceği uçuşlarda gelişmiş konfora sahip geniş kabinlerin sunduğu avantajlardan faydalanabilecek.” 

Pearl® 700, iş havacılığı sektöründeki en verimli çekirdek olan Advance2 motor çekirdeğini yepyeni bir düşük basınç sistemiyle birleştiriyor. Pearl® 700 ayrıca BR725 motoruna kıyasla kalkış gücünde 18.250 lbf’lik bir artış sağlıyor. Bu güç yüzde sekizlik bir artışa eşdeğer. Sınıfının lideri motor, düşük gürültü ve emisyon performansını korurken yüzde beş daha yüksek verimliliği de beraberinde getiriyor. Sonuç olarak Pearl® 700, son derece yüksek verimli bir motor olmakla beraber aynı zamanda 0.925 Mach hıza kadar çıkabiliyor.

Üstün güvenilirlik sağlayan Pearl® 700 motoru, iş havacılığındaki en kapsamlı servis programı olan Rolls-Royce CorporateCare® Enhanced ile destekleniyor. CorporateCare® Enhanced, varlık değerini ve likiditeyi artırarak, bakım maliyeti riskini en aza indiriyor. CorporateCare® Enhanced ayrıca, dünyanın herhangi bir yerinde gerçekleşen beklenmedik olayların öngörülemeyen maliyetlerine karşı koruma sağlayarak müşterilere önemli finansal ve operasyonel faydalar sunuyor. Hava taşıtlarına erişimin kolaylaşması, azalan yönetim yüküyle birlikte, Rolls-Royce hizmet altyapısına doğrudan öncelikli erişim ve uzaktan yardım ise müşterilere sunulan diğer avantajlar arasında yer alıyor.

Pearl® motor ailesi, Rolls-Royce IntelligentEngine vizyonunun bir parçası. Pearl motor ailesi ayrıca, dijital yeteneklerindeki gelişmeler sayesinde, hem gelişmiş vibrasyon algılama özelliği sunan yeni nesil Engine Health Monitoring Sistemi’nden hem de gelişmiş uzaktan motor tanılama özelliğinden faydalanıyor. Motor ailesi, motor izleme özelliklerinin yerden kolayca yeniden yapılandırılmasına olanak tanıyan çift yönlü iletişim için de etkinleştirilmiş durumda. Bulut tabanlı analitik, akıllı algoritmalar ve Yapay Zeka, Rolls-Royce müşterilerine üst seviyede elverişlilik ve daha fazla güvenilirlik sağlama konusunda da büyük bir rol üstlenmeye devam ediyor.

Rolls-Royce Holdings hakkında 

  1. Rolls-Royce, toplumları birbirine bağlayan, güçlendiren ve koruyan güç ve çözümlere öncülük etmektedir. Faaliyetlerimizde 2030 yılına kadar net sıfır sera gazı emisyonu elde etmeyi taahhüt ettik. 2020 yılında UN Race to Zero kampanyasına katılarak yeni ürünlerimizin 2030 yılına kadar net sıfır faaliyetlere uyumlu olmasını ve 2050 yılına kadar da tüm ürünlerin net sıfır ile uyumlu olmasını sağlama taahhüdünde bulunduk.
  2. Rolls-Royce 150’den fazla ülkede faaliyet gösteren 400’den fazla havayolu ve kiralama müşterisi, 160 silahlı kuvvetler ve deniz kuvvetleri ve 5.000’den fazla enerji ve nükleer enerji müşterisinden oluşan bir müşteri portföyüne sahiptir.
  3. 2021 yılında 10,95 milyar Sterlin ciro ve 414 milyon Sterlin işletme kârı elde eden Rolls-Royce, araştırma ve geliştirmeye 1,18 milyar Sterlin yatırım yapmıştır. Rolls-Royce ayrıca, mühendislerini bilimsel araştırmanın ön saflarında konumlandıran 28 Üniversite Teknoloji Merkezi’nden oluşan küresel bir ağı da desteklemektedir.
  4. Rolls-Royce Holdings plc halka açık bir şirkettir. (LSE: RR., ADR: RYCEY, LEI: 213800EC7997ZBLZJH69)
Category:

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir